Napisz charakterystykę antygony i kreona
Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Charakterystyka Kreona, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie.. Analizując książkę pt. "Antygona" Sofoklesa chciałabym porównać dwoje bohaterów tego dramatu: Antygonę - główą bohaterkę utworu ora Kreona - Króla Teb.. Kierowała się uczuciem oraz prawami boskimi, w przeciwieństwie do Kreona, który uważał prawa ludzkie za najważniejsze.. Gdy zginął Eteokles, Kreon objął tron królewski w Tebach.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona".. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Została tylko z siostrą, Ismeną.. Chciała udowodnić Kreonowi, że prawa boskie mają dla niej największe znaczenie.Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.. Została tylko z siostrą, Ismeną.. Synowie Edypa toczyli wówczas między sobą .Charakterystyka Antygony i Kreona i kto był postacią bardziej tragiczną i dlaczego?.

... króla dokonaj oceny Antygony jak oceniasz Antygone Jak wyglądała Antygona jakie cechy posiadała Antygona Język Polski Napisz charakterystykę Antygony oceń postawę Antygony Oceń postępowanie Antygony opisz ...Antygona jest córką Edypa i Jokasy.

Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Czuła się reprezentantką bogów.. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. „Antygona".. Król Teb, traci przez swoje postępowanie całą rodzinę.. Kreon jest władcą Teb i wujem Antygony.. Straciła rodziców i obu braci.. Kreon po tych tragicznych wypadkach, rozumie, że stracił całe szczęście swojego życia.Pani Antygona, siostra Ismeny oraz zmarłych już bracie Polinejkesa i Eteoklesa, złamała zakaz króla Teb, Kreona, grzebiąc zwłoki swego drugiego brata.. Kreon jest władcą Teb i wujem Antygony.. Jego żoną była Eurydyka z którą miał jedynego syna Hajmona.. Ma żonę.Kreon był to główny bohater tragedii antycznej Sofoklesa pt „antygona".. Kreon i Antygona to główni bohaterowie tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Antygona jest córką Edypa i Jokasty.. Antygona jest córką Edypa i Jokasty.. Kreon po śmierci Eteoklesa został władcą Teb.. Nie tłumaczyła się i żądała uszanowania praw boskich.. Hajmon, atakuje go w komnacie, w której powiesiła się Antygona, po czym popełnia samobójstwo, żona Kreona również odbiera sobie życie.. Ma żonę.• Antygona • Sofokles - biografia, twórczość • Antygona - streszczenie • Antygona - opracowanie • Mit rodu Labdakidów • Konflikt tragiczny w „Antygonie" - problem władzy • Charakterystyka Antygony • Charakterystyka Kreona • Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza • Antygona - pozostali bohaterowiePodstawowe informacje o bohaterze..

Dbali o swój wizerunek w państwie, albowiem Antygona chciała pochować brata, aby nie zostać uznaną za zdrajczynię rodziny, a Kreon nie zmieniał swoich decyzji, ponieważ oznaczało by to jego słabość.Przydatność 55% Napisz charakterystykę porównawczą dwóch bohaterów "Antygony", którzy mają inne poglądy na temat życia.

Porównanie Antygony i Kreona.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.Charakterystyka Antygony.. Antygona przyznaje się do popełnionego czynu i nie wstydzi się tego.Podstawowe informacje o bohaterze Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Łącza ich więzy krwi.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.Podczas rozmowy z Kreonem, Antygona była agresywna.. Charakterystyka Antygony i Kreona.. Analizując książkę pt. "Antygona" Sofoklesa chciałabym porównać dwoje bohaterów tego dramatu: Antygonę - główą bohaterkę utworu ora Kreona - Króla Teb.Streszczenie szczegółowe Prologos.. Kreon po śmierci Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, jako brat żony Edypa, Jokasty, został władcą Teb.Kto miał rację - Kreon czy Antygona?. Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Antygonę cechowała przede wszystkim odwaga.. Antygona miała troje rodzeństwa: Ismenę, Eteoklesa i Polinika.. matheo3; 7.10.2010 Kreon-Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona"..

Jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesie i Eteoklu.Jest młodą dziewczyną narzeczoną Hajmona.Antygona jest pełna dumy rodowej, porywcza i łatwo wybuchająca, zdecydowana i energiczna, jest zuchwała i odważna Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Zobacz 1 odpowiedź na pytanie: napisz charakterystykę porównawczą Antygony i Kreona...20 linijekDwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.

Filmy.. Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.. antygona pochodziła z rodu łabdakidów.. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. ANTYGONA - córka Kreona, siostra Hajmona i Ismeny; postać aktywna, wierząca (do Ismeny: A ty znieważaj bogów świętą wolę), stawia czynny opór, kocha brata, ma odwagę sprzeniewierzyć się prawu ludzkiemu; dla niej prawo moralne jest bardzo silne; uparta, konsekwentna w działaniu, przekonana o .Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona".. Porównanie Antygony i Kreona.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię .W tragedii pt. " Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na .Antygona, jest jego narzeczoną.. Jej narzeczonym był Hajmon, a krewnym jego ojciec Kreon.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa..

Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.Kreon mial wybrac pomiedzy dobrem rodziny a swoja reputacja ( jakby nie ukarał antygony to stracilby autorytet u swoich poddanych ) no i wybrał reputacje ale po dluzszym zastanowieniu wybiera rodzine lecz stala sie juz tragedia ( antygona sie wiesza a jego syn zabija sie bo ja kochalam oraz zona kreona popelnia samobojstwo bo stracila syna ).Kreon - charakterystyka szczegółowa.

Była córką Edypa i Jokasty, która wyszła za Lajosa-ojca Edypa.. Kreon mówił, że ona: „Z czynu się chełpi i nadto urąga".. Była harda, stanowcza i zbuntowana.. Antygona była osobą młodą.Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Charakterystyka Antygony .. Dziewczyna jest przekonana o swojej racji i wyższości nad Kreonem, którego uważa za głupca.. Starał się on być jak najlepszym władcą, chciał być sprawiedliwy i dobry oraz mieć poparcie wśród swoich poddanych.Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona.. Łącza ich więzy krwi.. Straciła rodziców i obu braci.. Wbrew zakazowi władcy decyduje się na pochowanie brata, wiedząc, że czeka ją za to śmierć.. Kreon i Antygona to główni bohaterowie tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt