Napisz czy woda jest odpowiednim środkiem gaśniczym dla palącego się sodu. uzasadnij odpowiedź
Doskonale nadają się do gaszenia płonącej na ludziach odzieży, ważnych dokumentów i urządzeń.Pożar - niekontrolowany, samoistny proces spalania materiałów palnych w miejscu i czasie do tego nieprzeznaczonym.. W trakcie gaszenia wydzielają się gazy, które są szkodliwe dla zdrowia.. Działania gaśnicy nie można przerwać.Należy pamiętać o tym, żeby do gaszenia pożarów użyć odpowiednich środków.. Gaśnica wodna mgłowa idealnie nadaje się do gaszenia dokumentów, dzieł sztuki, ale również do gaszenia człowieka.. Pkt.. Do jej niewątpliwych zalet należą ogólna dostępność i niewysoki koszt jej pozyskania.. Dwutlenek węgla rozpuszcza się dość dobrze w wodzie, daje się łatwo skroplić ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę krytyczną (304,5 K).Nieodpowiedni środek gaśniczy, zamiast ugasić ogień, może go podsycić i rozprzestrzenić.. Zawiera ok 15 l wody Gaśnica pianowa - należy wbić zbijek i odwrócić do góry dnem.. Należy dobrać gaśnicę o dopuszczalny zakresie napięcia elektrycznego.. Unikatowa technologia wytwarzania z niej ekologicznej mgły wodnej pozwala zminimalizować szkody powstałe w wyniku gaszenia pożaru.. Pkt 1.. Stres .Jego gęstość, wynosząca 1,9768 g/l w warunkach normalnych jest 1,53 razy większa od gęstości powietrza.. Woda posiada wysokie ciepło parowania.. Woda nie wolno gasic instalacji elektrycznych, nagrzanych maszyn, sodu,potasu,karbidu,plynow latwopalnych.-piasek - skuteczny w odcinaniu dostepu powietrza do ogniska pozaru .1 ŚRODKI GAŚNICZE, KTÓRYCH DZIAŁANIE NIE OPIERA SIĘ NA CHŁODZENIU bryg..

2016-06-08 15:40:16Środkiem gaśniczym jest woda….

Istnieją także agregaty gaśnicze złożone z jednej lub większej liczby dużych gaśnic zaopatrzonych we wspólną dyszę i umieszczonych na dwukołowym podwoziu oraz zestawy gaśnicze na wózku trolley2 .Musisz położyć tę osobę na ziemi w taki sposób, aby palące się ubranie było na wierzchu, następnie ugasić płomienie, np. poprzez polewanie wodą.. Obecnie wycofuje się z użycia gaśnice halonowe.. Stosowana jest zarazem do wytwarzania kilkunastu różnych środków gaśniczych, jakże para wodna, piana gaśnicza a także pozostałe roztwory gaśnicze.Piana poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego zapewnia lepsze wnikanie wody w płonący materiał oraz dodatkowo na powierzchni materiału tworzy warstwę izolacyjną oddzielającą palący się materiał od tlenu z powietrza.. Podstawową wadą tego środka gaśniczego jest przewodzenie prądu oraz wchodzenie w reakcje z niektórymi materiałami.WODA (tlenek wodoru, oksydan) jest najpowszechniejszym i zarazem najbardziej dostępnym środkiem gaśniczym w prawie każdym rejonie świata.. Woda w zetknięciu z ciałem o wysokiej temperaturze pobiera z niego duże ilości ciepła.Podręczny sprzęt gaśniczy .. Jest ono czterokrot-nie wyższe wporównaniu ze wszystkimi pozostałymi cieczami niepalnymi .Właściwości wody jako środka gaśniczego Woda bywa mocno rozpowszechnionym środkiem gaśniczym..

Poza tym jest zewzględu naswoje właściwości efektywnym środkiem gaśniczym.

Wybór związany jest z określeniem jak cenny jest dla nas przedmiot gaszony.. Koc gaśniczy Wykonany z tkaniny niepalnej o powierzchni ok. 2 m2.Niestety woda jako środek gaśniczy posiada też wady, jak przewodzenie prądu, czy reakcje z niektórymi materiałami.. Do pożarów z grupy A używana jest woda, piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla.. Po użyciu gaśnic wodnych lub pianowych miejsce, w które podawaliśmy środek (a które nie było objęte bezpośrednim działaniem płomieni) wystarczy po prostu wymyć wodą z detergentem.Środki gaśnicze i ich przeznaczenie: · Grupa A - środki gaśnicze stosowane do palących się przedmiotów stałych.. Zawiera ok 15 l wody Gaśnica halonowa Wypełniona cieczą o bardzo niskiej temperaturze parownia.. Dlatego wodą nie wolno gasić: - ciał wchodzących w reakcje z wodą w wyniku których wytwarzają się palne, wybuchowe gazy (np. karbidu), - cieczy łatwopalnych lżejszych od wody, np. nafty,Niestety woda jako środek gaśniczy posiada też wady, jak przewodzenie prądu, czy reakcje z niektórymi materiałami.. Dlatego wodą nie wolno gasić: - ciał wchodzących w reakcje z wodą w wyniku których wytwarzają się palne, wybuchowe gazy (np. karbidu), - cieczy łatwopalnych lżejszych od wody, np. nafty,W tym celu należy użyć podręcznego sprzętu gaśniczego dostosowanego do danego rodzaju pożaru..

Innym skutecznym sposobem jest przykrycie palącego się mokrym kocem, peleryną czy też płaszczem (patrz: ilustracja 3).

czy nadają się w konkretnej sytuacji, czy nie.. Pianka gaśnicza jest stosowana przede wszystkim do gaszenia cieczy palnych.10.. mgr inż. Mirosław Sobolewski Oddziaływania gaśnicze.. 2 Oddziaływania fizyczne.. 2 Chłodzenie.. 2 Oddziaływania inne niż chłodzenie.. 3 Oddziaływania chemiczne.. 4 Parametry określające skuteczność środków gaśniczych.. 6 Gazy gaśnicze.. 6 Rodzaje gazowych środków gaśniczych.. 6 Parametry .Wodór jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, słabo rozpuszczalnym w wodzie, pierwiastkiem o najmniejszej gęstości, około 14 razy lżejszym od powietrza.. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne używana do gaszenia większości grup pożarów.. Warunkiem zapoczątkowania pożaru (podobnie jak w procesie spalania) jest istnienie tzw. czworokąta spalania, jak i odpowiednich warunków do jego podtrzymania: .. W zetknięciu z ogniem woda zamienia się w parę wodną, która wypiera z ogniska pożaru tlen.. Dzięki temu odetniesz dopływ tlenu do ognia.Czy spowodowanie zanieczyszczenia proszkiem gaśniczym - chemicznie sola fosforową jest dopuszczalne i nie spowoduje uszkodzeń elektroniki..

Woda pobiera z palącego się ciała bardzo duże ilości ciepła, przez co jego temperatura obniża się, co uniemożliwia dalsze palenie się.

Jest to sprzęt gaśniczy uruchamiany ręcznie służący do zwalczania pożarów w początkowej fazie (w zarodku) Hydronetka - przenośny pojemnik wyposażony w zbiornik, pompkę tłoczną i wężyk z prądowniczką.. Jest gazem palnym - czysty, spala się bladoniebieskim płomieniem, ale nie podtrzymuje palenia.Internetowa encyklopedia PWN - zawierająca ok. 200 tysięcy artykułów, haseł, ilustracji, kalendariów, tabel ze stale aktualizowanej bazy encyklopedycznej Wydawnictwa Naukowego PWN - to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy.Podręczne środki gaśnicze Do spalania potrzebne są trzy czynniki: pierwszy to paliwo, drugi - powietrze (a ściślej mówiąc tlen w nim zawarty), trzeci to wysoka temperatura.. Charakterystycznym procesem, który towarzyszy procesowi spalania materii stałej, jest proces żarzenia się, czyli wytwarzania się żaru, który również jest niebezpieczny dla zdrowia.Woda jest najczęściej używanym środkiem gaśniczym, ponie-waż jest ona prawie wszędzie dostępna oraz relatywnie tania.. Jej działanie opiera się przede wszystkim na wysokiej zdolności odbierania ciepła i parze wodnej, która rozrzedza powietrze w środowisku, w którym powstaje i wypiera w ten sposób tlen.Woda odparowuje w trakcie gaszenia a środek gaśniczy podawany jest w konkretnym kierunku bez ryzyka rozpylenia na inny obszar.. W przypadku płonących tłuszczy lub metali taka akcja gaśnicza może się natomiast zakończyć tragicznie.Woda jest najpowszechniejszym i najbardziej dostępnym środkiem gaśniczym, nie nadaje się jednak do gaszenia wszystkich pożarów.. W przypadku pożarów typu A, czyli pospolitych materiałów palnych, sprawdzi się woda oraz gaśnice wodne.. materiał palny; utleniacz; źródło energii cieplnej koniecznej do zapalenia materiału palnego.Srodki gasnicze: - woda - woda pobiera z ciala palacego sie duze ilosci ciepla, obniza temperature i uniemozliwia dalsze palenie sie, przy zetknieciu z ogniem zamienia sie w pare wodna, wyperia z ogniska pozaru powietrze.. Jest to duży atut, ponieważ żadna dotychczas produkowanych gaśnic nie była w pełni bezpieczna przy gaszeniu człowieka.Piany gaśnicze, Gazowe środki gaśnicze, Proszki gaśnicze, Woda W dalszym ciągu woda (H 2 O) ze względu na swoją dostępność oraz niską cenę nadal jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych środków gaśniczych.. 2010-08-03 11:22:45 Podaj przykłady, kiedy pożaru nie można gasić wodą.. 2009-06-14 16:57:46 jak się rozjaśnia włosy za pomocą wody utlenionej?. Jeśli pali się instalacja elektryczna przede wszystkim odłącz źródło zasilania, pamiętaj, że instalacji pod napięciem nie wolno gasić wodą..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt