Opisz sposób udzielania pomocy osobie porażonej prądem
Pierwsza pomoc polega na : 1.Przerwij obwód elektryczny, po przez wyciągnięcie wtyczki z gniazda lub wykręcenie bezpiecznika.Nie dotykaj osoby porażonej prądem, zanim nie odłączysz jej od źródła prądu.. 5 Zadanie.. Ratownik musi też zadbać o własne bezpieczeństwo i uważać, aby samemu nie zostać porażonym!Jakie są zadady udzielania pomocy osobie porażonej prądem ?. że osoba porażona prądem jest dla ratownika .Opisz pierwszą pomoc w przypadku porażenia prądem.. Oparzenia, martwica i .. Porażenie prądem to bardzo groźny wypadek, który może wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie, a nawet doprowadzić do śmierci.. Dotykanie osoby lub przedmiotów pod napięciem grozi porażeniem ratownika.. Udzielenie pierwszej pomocy w przypadku oparzeń prądem polega w pierwszej kolejności na odcięciu porażonej osoby od źródła prądu, wezwaniu lekarza i utrzymywaniu funkcji życiowych osoby poszkodowanej.Najczestsza przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku smierci, dzieci i mlodziezy podczas okresu letniego sa utoniecia lub podtopienia.. Decydująca w takich przypadkach jest szybka fachowa pomoc medyczna.. Trzeba odłączyć bezpieczniki, a następnie wyjąć z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego.Schemat udzielenia pomocy przedlekarskiej .. Również często porażenie jest spowodowane wadami urządzeń, ale wady te wynikają głównie z ludzkiego błędu.Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem elektrycznym..

Usunięcie przyczyny, która spowodowała porażenie prądem.

Dlatego bardzo ważne jest, by odpowiednio zareagować i udzielić ofierze pierwszej pomocy .w razie pojawienia się silnego bólu w klatce piersiowej, chory (lub osoba z otoczenia) powinien niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe - 112 lub 999 chorego powinno ułożyć się w pozycji półsiedzącej (z uniesionym nieznacznie tułowiem), tak aby jego plecy były oparte o coś stabilnego i wygodnego.30-34 st. C - osoba nie może sobie sama pomóc.. Podobne pytania.. Do porażenia prądem dochodzi na skutek przepływu prądu elektrycznego przez ciało człowieka.. Podczas udzielania pierwszej pomocy osobie porażonej, trzeba zachować szczególną ostrożność, by samemu nie ulec wypadkowi.. Zamachy, katastrofy, wypadki.. Zadanie można rozwiązać w następujący sposób: Podczas udzielania pierwszej pomocy osobie porażonej prądem, należy zachować szczególną ostrożność.. Udzielenie pierwszej pomocy polega przede wszystkim na odcięciu porażonej osoby od źródła prądu, wezwaniu lekarza i utrzymaniu lub w razie konieczności przywrócenia funkcji życiowych (masaż serca i sztuczne oddychanie) osoby porażonej.Sposób udzielania pomocy w nagłych wypadkach: Gwałtowne zaburzenie oddychania: .. Porażenie prądem elektrycznym jest bardzo niebezpieczne.. 4 Zadanie.. Dlatego należy mu rozluźnić krępujące części garderoby .Pierwsza pomoc powinna być udzielana przez każdą osobę, która ma choć podstawową wiedzę na jej temat..

Najważniejsze -Opisz pierwszą pomoc w przypadku porażenia prądem.

1 Zadanie.. Zatrzymanie krążenia.. Pierwsza pomoc przy oparzeniach.Zadbaj o swoje bezpieczeństwo.. Porażenie prądem - pierwsza pomoc.. Cele ogólne: - zaznajomienie uczniów z przyczynami porażeń prądem oraz sposobem udzielenia pomocy osobom porażonym prądem i uderzeniem pioruna.. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie wolno dotykać osoby poszkodowanej bez uprzedniego odłączenia jej od źródła prądu.. Zatrzymanie oddechu.. 28-30 st. C - stan bardzo zły.. 0 0 Odpowiedz.. 2 Zadanie.. Dlatego nigdy nie wchodź na lód, który załamał się pod inna osobą!. 3 Zadanie.. Kontakt ze źródłem prądu elektrycznego może spowodować oparzenie skóry, utratę przytomności, zatrzymanie pracy serca, a nawet śmierć.. Utrata przytomności.. Postępowanie: 1.. Dlatego przed podejściem do takiej osoby należy upewnić się, że wszystkie źródła prądu są wyłączone.Pierwsza pomoc w porażeniu prądem niskonapięciowym.. Aspekty psychologiczne udzielania pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy 2017-04-03 01:11:19; Czy każdy człowiek ma obowiązek udzielania pierwszej pomocy ofiarom .Prąd o niskim napięciu nie powoduje rozległych uszkodzeń, natomiast prąd o wysokim napięciu wywołuje głębokie oparzenia do zwęglenia ciała włącznie..

Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy?

zmniejszona reakcja na dotyk, ból z zimna, skurcze mięśni, apatia, dezorientacja, zaburzenia świadomości.. 1 Zadanie.. Przy porażeniu prądem niskonapięciowym w mięśniach mogą wystąpić skurcze, które nie pozwalają na oderwanie się od przewodu elektrycznego.. Wzywając pomoc, pamiętaj o numerach alarmowych numerach alarmowych.PIERWSZEJ POMOCY POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PORAŻENIA PRĄDEM ELEKTRYCZNYM UWAGI OGÓLNE 1.. Odłącz bezpieczniki (korki), wyjmij z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego, które spowodowało porażenie.. 4 Zadanie.. że osoba porażona prądem jest dla ratownika .Sposób udzielania pomocy w nagłych wypadkach: Gwałtowne zaburzenie oddychania: .. Porażenie prądem elektrycznym jest bardzo niebezpieczne.. Porażenie prądem elektrycznym, do którego dochodzi najczęściej z powodu nieostrożności, nieodpowiedzialności oraz braku wyobraźni.. Kontakt ze źródłem prądu elektrycznego może spowodować oparzenie skóry, utratę przytomności, zatrzymanie pracy serca, a nawet śmierć.. 0 ocen | na tak 0%.. - zaznajomienie z praktycznymi sposobami unikania niebezpieczeństwa .Porażenie prądem - jak udzielić pierwszej pomocy?. Ratując czyjeś życie, trzeba przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo.Jeśli osoba ratująca dozna urazu podczas udzielania pierwszej pomocy, to służby ratunkowe, które przybędą na miejsce wypadku będą musiały ratować życie nie tylko osoby poszkodowanej, ale również osoby, która próbowała ją ratować.Konspekt lekcji z edukacji dla bezpieczeństwa KLASA: III gimnazjum, dnia 5 kwietnia 2019 r. Prowadzący: Zbigniew Jarosz TEMAT: Porażenia prądem elektrycznym..

Porażenie prądem - pierwsza pomoc.

Pierwszej pomocy w porażeniu prądem udziela się po odłączeniu napięcia albo po odsunięciu poszkodowanego od instalacji przedmiotem nieprzewodzącym prądu.. brak dreszczy, sztywność mięśni, utrata świadomości, problemy z mową (bełkot) i ruchem, odmowa przyjęcia pomocy.. Skurcz mięśni.. Jak udzielić pierwszej pomocy kobiecie w ciąży?Sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom porażonym prądem .. 22 § 19.. To ona może uratować komuś życie - pomóc przetrwać do przyjazdu karetki.. Bardzo ważne jest ułatwienie choremu oddychania.. 3 Zadanie.. 4.Prąd może wywołać zaburzenia rytmu serca, w skrajnych sytuacjach kończące się zawałem i zatrzymaniem akcji serca.. Zadanie można rozwiązać w następujący sposób: Podczas udzielania pierwszej pomocy osobie porażonej prądem, należy zachować szczególną ostrożność.. poniżej 28 st. C - stan .Właściwie nie istnieją metody pierwszej pomocy przy zawale serca.. Dlatego w pierwszej kolejności jak najszybciej odetnij ofiarę od źródła prądu - wyłącz bezpieczniki, a następnie wyjmij z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego, które spowodowało porażenie.Udzielając pomocy osobie porażonej prądem elektrycznym, musimy przede wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie.. 5 Zadanie.. Udzielenie pierwszej pomocy osobie porażonej rozpoczynamy od natychmiastowego uwolnienia porażonego spod działania prądu.. Źródła, przyczyny, charakterystyka i skutki porażenia prądem elektrycznym zmiennym i stałym Stopnie obrażeń prądem Zachowanie w czasie burzy z wyładowaniami atmosferycznymi 22., 23.. Najważniejsze -• umie właściwie zachować się w przypadku wystąpienia porażenia prądem elektrycznym, • propaguje zasady bezpiecznej pracy z urządzeniami elektrycznymi.. W przypadku sieci energetycznych odłączenia powinno dokonać pogotowie energetyczne lub straż pożarna.Porażenie prądem - pierwsza pomoc Podejmując się ratowania ofiary porażenia prądu, należy zachować dużą ostrożność, aby samemu nie ulec porażeniu.. Zabezpiecz siebie przed porażeniem (użyj do tego np. drewnianego kija, włóż gumowe rękawice).PORAŻENIE PRĄDEM ELEKTRYCZNYM Do porażenia prądem dochodzi na skutek przepływu prądu elektrycznego przez ciało człowieka.. Działanie prądu elektrycznego na organizm ludzki.. Szacuje sie, ze na swiecie z powodu utoniecia ginie okolo 150 tysiecy ludzi.1.. W oczekiwaniu na zespół pogotowia ratunkowego, chorego należy ułożyć w pozycji odciążającej serce, tzn. z lekko podwyższonym tułowiem.. W tych ostatnich najwięcej ofiar jest na polskich drogach.. Sposoby udzielania pierwszej pomocy przy oparzeniach termicznych i chemicznych30 .. 2. Osoba postronna - osoba niewchodząca w skład zespołu wykonującego prace .. w których opisane są warunki i środki bezpiecznegoUdzielając pomocy osobie, pod którą załamał się lód, pamiętaj, że jest on zbyt cienki i najprawdobodobniej ciebie również nie utrzyma..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt