Opisz krajobraz lasów równikowych
Zapoznajcie się z tematem lekcji.. Główną przyczyną jest rozwój rolnictwa: zakłada się nowe plantacje oraz pola uprawne, które muszą wyżywić coraz więcej ludności.2.. Piętro pojedynczych drzew (drzewa przestojowe) sięgających 60-80 m.. Dzisiaj przeniesiemy się w obszar sawanny i stepu.. Hasło: Przegląd stref klimatyczno - roślinnych świata 3.. Nie ma tu zatem zróżnicowania na pory roku.Strefa lasów równikowych zajmuje 9 % powierzchni lądów.. W XX wieku powierzchnia wilgotnych lasów równikowych zaczęła się zmniejszać w szybkim tempie.. Dawniej niemal cały obszar pokrywały lasy.. Opisz warstwy wilgotnego lasu równikowego.klimat strefy wilgotnych lasów równikowych oraz klimat strefy lasów liściastych i mieszanych •omawiać na podstawie ilustracji warstwową budowę lasów strefy umiarkowanej wyjaśniać znaczenie terminów: preria, pampa omawiać charakterystyczne cechy klimatu stref sawann i stepów •opisać na podstawie ilustracji światDo czasów obecnych lasów tych zachowało się stosunkowo niewiele.. Na ich miejscu mamy dziś gęsto zaludnione tereny Europy i Ameryki Północnej, na których dominują krajobrazy rolnicze-wiejskie, miejskie i przemysłowe.. Cecha Wilgotny las równikowy Las strefy umiarkowane jKoło fortuny - Zakręć kołem i zobacz, co wypadnie.Test Krajobraz: wilgotnego lasu równikowego, sawanny, pustyń gorących, podrozdział podręcznika Tajemnice Przyrody dla Klasa VI..

Rośliny i zwierzęta lasów.

Karta pracy.. (str.120-126) W zeszytach przedmiotowych proszę w formie tabelki opisać po 3 przykłady roślin i zwierząt żyjących na sawannie i stepie.. Zadania proszę przesłać na adres [email protected] Wilgotny las równikowy.Wilgotne lasy równikowe odznaczają się wilgotnym i ciepłym klimatem.. Mówi się, że w puszczy równikowej łatwiej jest spotkać sto różnych gatunków drzew niż sto drzew jednego gatunku.19 maja - Krajobraz śródziemnomorski.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.W wilgotnych tropikalnych lasach równikowych spotyka się największą różnorodność roślin i zwierząt lądowych naszej planety.. Opisz krajobrazy lasu równikowego oraz lasu liściastego i mieszanego strefy umiarkowanej.Opisz krajobraz sawann i stepów.. Cecha.. Dowiedzieliśmy się czym się różnią, jakie mają cechy wspólne czy jaki panuje tam klimat ale również jakie zwierzęta i rośliny spotkamy w tych lasach.. Uzupełnij tabelę.. Opisz krajobrazy lasu równikowego oraz lasu liściastego i mieszanego strefy umiarkowanej.. Jeśli pojawi sie problem ze zdjęciami to patrz tabela str.119 podręcznik.. Tre .. Opisz krajobrazy lasu równikowego oraz lasu li ściastego i mieszanego strefy umiarkowanej.. Uzupełnij tabelę.. Damian 82029Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych..

... od wilgotnych lasów równikowych po pustynie.

Przeczytaj moduł 23 na str. 99-101.. Przykładowe rośliny: puchowiec pięciopręcikowy („Drzewa Giganty").. Skorzystaj ze schematu w podręczniku na stronie 115 i 118.. Zapiszcie temat lekcji: Krajobraz sawanny i stepu.Krajobraz wilgotnego lasu równikowego Konspekt lekcji przyrody dla klasy VI (dwie godziny lekcyjne) 1.. Piętro koron drzew stanowią wiecznie zielone drzewa, osiągające wysokość 30-50 m.Opisz krajobrazy lasu równikowego oraz lasu liściastego i mieszanego strefy umiarkowanej (wygląd, klimat, rośliny i zwierzęta, życie ludzi i ich działalność).. Opisz krajobrazy lasu równikowego oraz lasu liściastego i mieszanego strefy umiarkowanej.W Ameryce Północnej wilgotne lasy strefy umiarkowanej zajmują obszary na zachodnim wybrzeżu, w zasięgu oddziaływania Prądu Alaskańskiego.Ciągną się one południkowym pasem nadpacyficznym od wyspy Kodiak po północną Kalifornię.Mrozy niemal nie występują - średnia temperatura stycznia na południowym wybrzeżu Alaski wynosi ok. 0-3 °C, a na wybrzeżu Kalifornii 8-9 °C.STREFA WILGOTNYCH LASÓW RÓWNIKOWYCH: Przez cały rok utrzymuje się wysoka temperatura powietrza oraz wysokie opady..

Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.6.

Dawniej niemal cały obszar pokrywały lasy.. Saw Sucha sawanna z k Suche sawanny opro« traw sa porošniete pr .. krajobraz urozmaicaja liczne wawozy, uksztaftowane przez rzeki okresowe powstajace podczas rzadkich opadów deszczuTemat: Krajobraz lasów równikowych.. Zapoznajcie się z tematem lekcji.. W XX wieku powierzchnia wilgotnych lasów równikowych zaczęła się zmniejszać w szybkim tempie.. To gęsta i nieprzebyta dżungla, która po-wstała na skutek występowania codziennych deszczów zenitalnych (klimat równikowy).Czym jest klimat?, Wymień składniki pogody., Co możemy odczytać z klimatogramu?, Jak liczymy średnią roczna amplitudę temperatury powietrza., Jak liczymy średnią roczną temperaturę powietrza?, Jak liczymy roczną sumę opadów?, Co to są strefy klimatyczne?, Jakie czynniki mają wpływ na klimat?, Czym charakteryzuje się klimat górski?, Jakie są różnice między klimatem .Poprzednia lekcja dotycztła lasów równikowych i lasów w strefie umiarkowanej.. Przez cały rok jest gorąco - temperatura powietrza nigdy (nawet w nocy) nie spada poniżej 20°C.Strefa lasów równikowych zajmuje 9% powierzchni lądów.. Praca domowa: zad 5/70 oraz karta pracy.. LAS IGLASTY (TAJGA) - rośnie w Eurazji i Ameryce Północnej , w chłodniejszej odmianie klimatu umiarkowanego.W Kotlinie Kongo i jej sąsiedztwie znajduje się duży, zwarty kompleks wilgotnych lasów równikowych (patrz zdjęcie obok)..

Określ położenie wilgotnych lasów równikowych (obszary świata).

Na wymienionych obszarach panuje klimat równi- kowy wilgotny.. Dawniej niemal cały obszar pokrywały lasy.. Warunki takie występują głównie w okolicach równika.Mniejsze obszary lasów równikowych spotkać można m.in. na północnych wybrze- żach Australii i na wyspach Oceanii, a także w rejonie Morza Karaibskiego w Ameryce (ryc. 23.1).. Główną przyczyną jest rozwój rolnictwa: zakłada się nowe plantacje oraz pola uprawne, które muszą wyżywić coraz więcej ludności.szkoła podstawowa geografia klasa 5 Autor: Magdalena Górska Temat: Krajobraz lasu równikowego i lasu strefy umiarkowanej.. i wysokości n.p.m.T: Krajobrazy sawanny i stepu.. Występuje tam kilka warstw roślinności i zwierząt o bardzo dużej różnorodności.W wilgotnym lesie równikowym .. Dowiesz się, czym charakteryzuje się klimat strefy wilgotnych lasów równikowych.. Przez cały rok temperatura waha się od 25 do 28ºC a opady osiągają nawet 2000 mm rocznie (dla porówniania w Polsce opady roczne wynoszą 500 mm).. Główną przyczyną jest rozwój rolnictwa: zakłada się nowe plantacje oraz pola uprawne, które muszą wyżywić coraz więcej ludności.Strefa lasów równikowych zajmuje 9 % powierzchni lądów.. Krajobraz i klimat lasów równikowych Lasy równikowe występują na obszarach, gdzie panuje klimat zapewniający niemal stałą, wysoką temperaturę powietrza i obfite opady deszczu.. Poznasz przykłady występujących tam roślin i zwierząt.. Nie występują tam pory roku.. W XX wieku powierzchnia wilgotnych lasów równikowych zaczęła się zmniejszać w szybkim tempie.. Temat: Krajobraz wilgotnego lasu równikowego 2.. Zakres materiału: - zapoznanie z pierwszymi podróżnikami i badaczami lasów równikowych, - rozmieszczenie lasów równikowych,Temat: Krajobrazy świata - podsumowanie działu.. Zapoznaj się z treścią podręcznika s.163-167, w celu utrwalenia wiedzy o krajobrazach świata: - wskaż na mapie świata miejsca występowania poszczególnych krajobrazów; - wskaż, jak zmienia się klimat i krajobraz wraz ze wzrostem szer. geogr.. Sporządź notatkę w zeszycie odpowiadając na poniższe punkty..Komentarze

Brak komentarzy.