Napisz referat o dziurze ozonowej
Przez kilkadziesiąt lat zdążyły one spowodować wiele szkód, ale według naukowców warstwa ozonowa jest w stanie się zregenerować nawet do 2060 roku.Dziura ozonowa - zjawisko spadku stężenia ozonu (O 3) w stratosferze atmosfery ziemskiej.. Weszły one w reakcję z ozonem powodując powstanie dziury ozonowej, co (wg tej hipotezy) było jedną z przyczyn zagłady wielu gatunków.referat o dziurze ozonowej; referat o dziurze ozonowej notatki.. Tworzenie się i rozpad O3 zachodzi pod wpływem światła, którego natężenie różni się dla danego obszaru w poszczególnych porach roku.Dziura ozonowa ogarnęłaby całą planetę na wiele miesięcy.. Przełomem w tej sprawie był rok 1985, kiedy po raz pierwszy zmierzono poziom ozonu w atmosferze nad Antarktydą.Jeżeli dorastaliście na przełomie lat 80. i 90.. Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.. Powodują one przesunięcie bogatego w ozon powietrza znad równika, w kierunku biegunów.Żeby w ogóle pisać o dziurze ozonowej trzeba napisać o ozonosferze.. Tempo spadku wynosi ok. 3% na rok.. Dziura ozonowa to zjawisko stosunkowo nowe, narastające wraz z rozwojem przemysłu, odkryte i nazwane w latach 80. ubiegłego wieku.. Istnieje klika czynników przyczyniających się do tej sytuacji.. Daje naj + dziękuje!. Bezpośrednią przyczyną powstawania dziury ozonowej są atomy chloru, które katalizują rozpad ozonu.Kto mi napisze referat o dziurze ozonowej na 2 strony..

Pytania i odpowiedzi ...Każdy chyba słyszał o dziurze ozonowej.

Naturalna zawartość ozonu zmienia się z szerokością geograficzną, dlatego trudno jest podać .Dziura ozonowa - zjawisko atmosferyczne polegające na zmniejszaniu się stężenia cząsteczek ozonu w ozonosferze.. Jak chodzi o tę ostatnią to - tak to pamiętam - mówiono o niej wszędzie bardzo dużo, ale nikt tak naprawdę nie wiedział, o co chodzi.Dziura ozonowa, czyli obniżenie grubości warstwy ozonu w górnej części stratosfery, występuje głównie nad Antarktydą.. - Dziura ozonowa jest to zjawisko w którym dochod - Pytania i odpowiedzi - Geografia.. Terminem dziura ozonowa nazywamy zjawisko spadku stężenia ozonu w stratosferze ziemskiej.. Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.. Od lat 80. naukowcy rozpoczęli masową krucjatę przeciwko freonom, które mogły zupełnie zrujnować nasz ekosystem.Plik referat o dziurze ozonowej.zip na koncie użytkownika qaahgo • Data dodania: 19 mar 2016Myślę że przydała się wam nasza prezentacja o dziurze ozonowej Zapraszamy do pisania komentarzy,subskrypcji i oceniania.dziura ozonowa.. Istnieje też hipoteza, według której wymieranie pod koniec permu spowodowała emisja gazów wulkanicznych..

2007-10-27 12:51:53 adnil referat, dziura ozonowa, 2 Komentarzy.

Być może słyszałeś o nim w mediach, a nawet jeszcze w szkolnej ławce.. Przez prawie miliard lat cząsteczki ozonu w atmosferze chroniły życie na Ziemi przed działaniem promieni ultrafioletowych.. Przyjmuje się, że wystąpienie takie nie powinno trwać dłużej niż 15-20 minut.Poproszę referat o dziurze ozonowej +/- 1 strona A4 Na dziś!. zauważono znaczny spadek ozonu w atmosferze nad Antarktydą.. dziura ozonowa «miejsce w atmosferze ziemskiej przepuszczające, na skutek zmniejszonej ilości ozonu, duże ilości promieni ultrafioletowych» Słowniki PWN - zobacz ofertę >> Porady językowe.🎓 Napisz, co to jest dziura ozonowa i podaj przyczyny jej powstania .. Słownik języka polskiego PWN.. Ozonosfera jest to część atmosfery (od około 20 kilometra do ok. 50 kilometra), występuje w niej podwyższona koncentracja ozonu (O3).. To właśnie obniżenie koncentracji ozonu w tej części atmosfery nazywa się dziurą ozonową.Dziura ozonowa powstaje wskutek niszczenia warstwy ozonowej przez związki chemiczne, zwane freonami.. Czy dziura ozonowa wciąż istnieje?. 3.Jakie substancje spowodowały dziurę ozonową.. Rozwiązania zadań.. Ale teraz o temacie w zasadzie się nie mówi.. Została odkryta dość niedawno.. Tworzenie się i rozpad O 3 zachodzi pod wpływem światła, którego natężenie różni się dla danego obszaru w poszczególnych porach roku..

referat 298 osób zadowolonych z pobrania ocena: 4.0, 298.

Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku.. Referat jest to mówiąc najprościej, tekst przygotowany do wygłoszenia w kręgu zainteresowanych osób.. Cały plik zajmuje 97,50 kB.. Możesz zablokować cookies zmieniając ustawienia w Twojej przeglądarce.Zadanie: musze napisać referat z chmii na temat dziury ozonowej prosze o skutki przyczyny jak temu zapobiegać źródła zanieczyszczeń Rozwiązanie: wszystko znajdziesz na www wikipedia orgDziura ozonowa to problem, o którym głośno było w latach osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych XX wieku.. 2.Co to jest ozon i jaką role pełni w atmosferze?. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego freony ulegają fotolizie, w wyniku czego uwalniane zostają atomy chloru.. 4.Jak należy chronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania 5.Wymień choroby , które narodziły się w skutek dziury ozonowej.Dziura ozonowa to nie przelewki!. Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ ozon jest odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi ze Słońca.Dziura ozonowa - zjawisko spadku stężenia ozonu (O3) w stratosferze atmosfery ziemskiej.. Występuje głównie w obszarach podbiegunowych.. Osoby po trzydziestce na pewno pamiętają liczne doniesienia na temat szkodliwości dezodorantów w sprayu, czynnika chłodniczego w lodówkach i wizje zagrożenia ze strony promieniowania ultrafioletowego.DZIURA OZONOWA Dziura ozonowa, spadek zawartości ozonu (O3) na wysokości 15-20 km głównie w obszarze bieguna południowego, obserwowany od końca lat 80..

Tempo spadku wynosi ok. 3% na rok.Teraz wiadomości o dziurze ozonowej pojawiają się rzadko.

Tylko na zadanie.pl - bez żadnych opłat.Dziura ozonowa jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze (część stratosfery o podwyższonej ilości ozonu).. Wejdź i dodaj zadane wypracowanie, projekt, prezentację.. Pierwszym z nich są wiatry stratosferyczne.. Chlor wchodzi w reakcję z ozonem, tworząc równie aktywny tlenek chloru (ClO) oraz zwykły tlen (O2).Niestety, dopiero w latach 90, gdy dziura ozonowa znacznie się powiększyła, na świecie uznano szkodliwość freonów i stopniowo wycofano je z rynku oraz zaprzestano produkcji.. Dwa lata później podpisano Protokół Montrealski w sprawie substancji zubożających wastwę ozonową.W 2015 roku naukowcy z MIT, Narodowego Centrum Badań Atmosfery w Kolorado oraz Uniwersytetu Leeds w Północnej Anglii, zmierzyli stan ozonosfery, używając balonów pogodowych znajdujących się w bazach antarktycznych oraz instrumentów .Problem dziury ozonowej jest na tyle głośny, że z pewnością nie raz, nie dwa obił Ci się o uszy.. Denialiści klimatyczni, którzy negują fakt globalnego ocieplenia, widzą to jako argument na swoją korzyść.Niestety okazało się również, że choć dziura ozonowa latem zanika, to jednak ilość ozonu nie wzrasta już do wartości takiej, jak w latach poprzednich, ale za każdym razem jest mniejsza.Przez następne lata „dziura" nad biegunem powiększała się tak, że w październiku 1987 roku ilość ozonu była tam o 50% mniejsza niż przed .Dziura ozonowa została odkryta w 1985 roku.. Jeśli podobają Ci się moje filmy zasu.Sprawdź jak napisać referat, jaki układ elementów w nim występuje, zapoznaj się z przykładem referatu..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt